Uczniowie ze szkoły w Bobrku poszukiwali historii Białobrzegów

Opublikowano: środa, 28 wrzesień 2022 Drukuj E-mail

DSC00352

Uczniowie najmłodszych klas ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bobrku wędrowali 21 września zaułkami naszego miasta w poszukiwaniu ciekawych historii. Na Stadionie Miejskim im. Zygmunta Siedleckiego poznali 100- letnią historię Klubu Pilica oraz jego bohaterów- piłkarzy, lekkoatletów z olimpijczykiem Zygmuntem Siedleckim na czele.

Na nowoczesnych trybunach „kibicowali” polskim drużynom. Wędrując w kierunku OSP Białobrzegi zatrzymali się przy Cmentarzu Żydowskim, gdzie poznali historię ludności żydowskiej i getta białobrzeskiego. Mural na budynku PSP nr 1 im. KEN w Białobrzegach przywołał historię białobrzeskiej oświaty. Wyjątkowym przeżyciem była wizyta w OSP, podczas której druh Karol Czerniszewski opowiadał o jej historii i niemalże powołał „nową” orkiestrę. Chętnych do gry nie brakowało.

 


A po drodze stara brama kościelna i najstarszy dzwon świadkowie wieku XVIII. Tego dnia Rynek miasta rozbrzmiewał niespotykanym gwarem, gdy trzeba było znaleźć odpowiedź na wylosowane pytania. Żaden szczegół nie umknął dzieciom, które czytały zapiski Jeremiego Przybory, rozpoznawały ptaki i tropem dat szukały odpowiedzi na płytach wmontowanych w chodniki. Na koniec w atmosferę niezwykłych, podniebnych przygód wprowadził dzieci pan Tadeusz Budner opowiadając o swojej pasji modelarza samolotów i wiedzy o lotnictwie. To zaledwie kilka szczegółów z ciekawej historii naszego miasta. Kolejny spacer na wiosnę.

Koordynator B. Nowakowska

btk grafika